!!! UWAGA JEŚLI W PROGRAMIE DO WYSYŁKI ZDJĘĆ ZAZNACZYSZ
PROSZĘ O KOREKTĘ BARW
!! UWAGA NASI LABORANCI KORZYSTAJĄCY Z NAJNOWOCZEŚNIEJSZYCH MASZYN SKORYGUJĄ TWOJE PLIKI ABY POWSTAŁY ZDJĘCIA TAK ŁADNE JAK TO TYLKO MOŻLIWE - NIEZALEZNIE OD NIESKALIBROWANEGO MONITORA !!!


KARTA KALIBRACYJNA zawiera różne wartości czerni, szarości i bieli. Odcienie szarości w kwadracikach mają przypisane litery od "A" czarny do "Z" biały.

W sekcji "SZCZEGÓŁY W CIENIACH" powinieneś WIDZIEĆ dwa ciągi kwadratów. Górny pasek zawiera naprzemiennie kwadraciki 100% czerni i 95% czerni. W górnym pasku powinieneś zauważyć kwadraciki a nie cały czarny pas. Dolny pasek zawiera 12 kwadracików od 100% czerni "A" zmieniające się stopniowo aż do 60% czerni "L". Czyli na przykład kwadracik "F" = 82% czerni, z koleii "U" = 10% czerni.

W sekcji "SZCZEGÓŁY W ŚWIATŁACH"powinieneś WIDZIEĆ dwa ciągi kwadratów. Górny pasek zawiera naprzemiennie kwadraciki 0% czerni i 5% czerni. W górnym pasku powinieneś zauważyć kwadraciki a nie cały biały pas. Dolny pasek zawiera 12 kwadracików od 0% czerni "Z" zmieniające się stopniowo aż do 24% czerni "O".

1
OŚWIETLENIE
Zminiejsz oświetlenie główne w pokoju. Unikaj światła padającego bezpośrednio na monitor (kolor czarny może wydawać się szary, przez co niemożliwe będzie odwzorowanie pełnego zakresu tonów w obszarach cienia).

2
USTAWIANIE MONITORA
Pamiętaj, że większość monitorów LCD działa najlepiej (wyświetlają odpowiednie barwy) kiedy siedzisz dokładnie na wprost od ekranu. Wiele monitorów LCD ma podwyższony kontrast dla celów prezentacji multimedialnych - także nie wszystkie monitory można poprawnie skalibrować tą tablicą. Z kolei monitory klasyczne czyli CRT z biegiem lat wypalają się i mogą mieć zmiejszoną zdolność wyświetlania koloru.

3
USTAWIANIE JASNOŚCI I KONTRASTU
Dostosuj UWAŻNIE jasność! Prawidłowe ustawienie jest wtedy gdy pojawią się ciemne "A" i jaśniejsze "B" kwadraty w pasku "SZCZEGÓŁY W CIENIACH" (RÓŻNICA POWINNA BYĆ MINIMALNA). Podobnie powinien wyglądać pasek bieli - ledwo dostrzegalna różnica między "Z" i "Y". Ważne jest też aby kwadraty w paskach niższych (jest ich 12 zmieniających się stopniowo - jeśli ich nie widzisz kalibracja bardzo się przyda) były rozróżnialne. Szczególnie cztery z CIENI i ŚWIATEŁ (czyli: A B C D oraz W X Y Z).

[Rozmiar: 53878 bajtów]
4
ZBYT JASNO USTAWIONY MONITOR
Jeśli TABLICA KALIBRACYJNA wygląda jak tA powyżej to znaczy, że monitor ustawiony jest za jasno. Kwadraciki "Z" "Y" "W" zlewają się w jedną całość. Co oznacza, że obszary w jaśniejszych obszarach zdjęcia nie będą prawidłowo odwzorowane ( nie będziesz widział szczegółów w światłach).

[Rozmiar: 54188 bajtów]
5
ZBYT CIEMNO USTAWIONY MONITOR
Jeśli TABLICA KALIBRACYJNA wygląda jak tA powyżej to znaczy, że monitor ustawiony jest za ciemno. Kwadraciki "A" "B" "C" zlewają się w jedną całość. Co oznacza, że obszary w ciemniejszych obszarach zdjęcia nie będą prawidłowo odwzorowane ( nie będziesz widział szczegółów w cieniach).

6
Wszystkie odcienie szarości powinny być neutralne. To znaczy nie powinny mieć zafarbu żadnego koloru - jednak jest to trudne do stwierdzenia w warunkach domowych (bez odpowiedniego oświetlenia i innych czynników)


Jeśli nie uda ci się ustawić (widzieć) wszystkich kwadratów - nie przejmuj się - jak wspomniałem powyżej nie wszystkie monitory można dokładnie skalibrować. Najważniejsze żebyś miał świadomość, jak mniej więcej wyjdą zdjęcia. oczywiście jest to bardzo skrócona metoda kalibracji monitora, a właściwie jedynie poprawne ustawienie jasności i kontrastu. Jednak dla naszych celów powinno być ono wystarczające.

Kolejnym krokiem, dla bardziej wymagających użytkowników jest kalibracja kolorów RGB "R" czerwonego, "G" zielonego i "B" niebieskiego. Do tego służy zdjęcie referencyjne. Należy tak ustawić te parametry na monitorze lub w specjalnym programie (niektóre monitory nie posiadają takiej funkcji) tak aby ZDJĘCIE REFERENCYJNE było jak najbardziej zbliżone do jego wersji naświetlonej u nas. Odbitkę dostaniesz w naszych punktach - jest ona także dołączana do każdego zamówienia internetowego. !!!WAŻNE!!! ZDJĘCIE REFERENCYJNE nalezy oglądać przy świetle dziennym - zwykłym słonecznym.